Před sedmi lety jsem byl křivě obviněn z trestného činu. S tím jsem já a moje rodina jsme museli žít 6 let a 347 dní. Během té doby o mě Česká televize odvysílala čtyři neobjektivní reportáže, kvůli kterým jsem se také soudil.

Nakonec jsem byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu a znalec, o jehož posudek se obžaloba opírala, byl usvědčen z vypracování nepravdivého znaleckého posudku a pravomocně odsouzen.

Ministerstvo spravedlnosti se mi omluvilo za nezákonné trestní stíhání a přiznalo mi nemajetkovou újmu ve výši 150.000,- Kč.

Česká televize se mi omluvila za neobjektivní reportáže vysílané o mojí  osobě v letech 2015 – 2020.

Hodně lidí chodí na tuto stránku zjistit, co se to vlastně těch sedm let dělo. Přijal jsem pozvání na podcastu Slepá spravedlnost. A tady všem nabízím velmi otevřený rozhovor o mé kauze. Sdílení pomůže.

Historie celého sporu

V roce 2014 jsem požádal Dagmar Švecovou o zaplacení legitimního dluhu – jednalo se o tři směnky ve výši cca 4 mil. Kč. Tyto peníze mi dlužil její manžel, který nečekaně zemřel. Jako dědička odmítla dlužnou částku zaplatit.

Nebyla ochotna řešit spor u soudu a namísto toho na mne podala trestní oznámení, kde mne křivě obvinila z toho, že jsem směnky zfalšoval. I přesto, že se jednalo o obyčejný spor dvou osob, které musí hledat rozhodnutí u soudu, tak celou situaci záměrně skandalizovala.

Spor se několik let snažila silně medializovat, s jejím přičiněním o mně bylo odvysíláno několik reportáží v pořadu České televize REPORTÉŘI ČT, kde byly účelově podávány informace jen v můj neprospěch s cílem mne co nejvíce mediálně poškodit a vykreslit jako bezcharakterního darebáka.

Zejména Česká televize, ale i další média, o této kauze informovala s odůvodněním, že jsem byl veřejně činnou osobou a veřejnost má právo znát vývoj sporu. Soud mne ale očistil, byl jsem zproštěn obžaloby v plném rozsahu. Křivé obvinění se nepotvrdilo. Redaktor České televize Dalibor Bártek více než 5 let pečlivě vytvářel mediálně tuto kauzu a sledoval každý posun v této věci. O výsledku soudu – o zprošťujícím rozsudku již redaktor ale žádnou reportáž nenatočil a výsledek jednání soudu nějak nestihnul veřejnosti zprostředkovat. (pozn. U soudu o omluvu redaktor D. Bártek na otázku: Proč nenatočil také reportáž o výsledku soudu? – odpověděl, že témat a kauz, které sleduje, má hodně, nemůže být všude, nejsou lidi a není schopen časově stihnout všechno…) Redaktor již nenašel čas a motivaci se tématu věnovat.

Proto si dovoluji sdělit všem sousedům, známým a spoluobčanům bližší informace o celé věci. A to proto, že mnoho lidí spor sledovalo a pod vlivem zkreslených informací mne morálně odsuzovalo.

Mnoho lidí mi na ulici nadávalo do gaunerů, někteří neváhali urážet moji manželku a moje děti. Zničilo mi to osobní i profesní život. Já a rodina jsme několik let museli snášet veřejné zostuzování a urážky pod vlivem nepravdivého informování o celé věci ze strany MUDr. Dagmar Švecové.
Veřejnost má právo na informace – tady jsou fakta a rozsudky.

Křivé obvinění z falšování podpisů na směnkách

Údajné falšování směnek bylo vyvráceno znaleckými posudky. Znalecké posudky na pravost písma, na technické padělání a upravování listin a všechny posudky (10 posudků) jednoznačně podpořily pravost podpisů a pravost směnek a dokumentů.

Křivé obvinění s pomocí nepravdivého znaleckého posudku na zdravotní stav

Když Dagmar Švecová neuspěla s křivým obviněním ze zfalšování podpisů na směnkách, tak v roce 2016 předložila psychiatrický znalecký posudek od MUDr. Petra Ročka, který si účelově objednala. Posudek znalce zpochybňoval zdravotní stav zemřelého Zdeňka Švece s tím, že nebyl schopen činit právní úkony v posledních letech svého života. Tento posudek byl nepravdivý ale i tak jej státní zástupce využil jako důvod pro moji obžalobu, ač žádné další důkazy pro trestní stíhání nebyly. Upozorňovali jsme opakovaně komisařku policie kpt. Alenu Zemanovou i státního zástupce JUDr. Jiřího Viesnera, že tento znalecký posudek je nepravdivý a záměrně účelově zformulovaný.

Policejní komisařka odmítla prověřit tento posudek a státní zástupce naše námitky odmítl s tvrzením, že se z naší strany jedná pouze a jen o způsob obhajoby. Státní zástupce přes mé naléhání MUDr. Ročka odmítal stíhat, i když měl dostatek informací o nepravdivosti jeho posudku. Teprve podáním trestního oznámení mimo dosah JUDr. Viesnera jsem dosáhl prověření činnosti MUDr. Ročka. A výsledek je znám – soudní znalec MUDr. Roček byl usvědčen z vypracování nepravdivého znaleckého posudku a pravomocně odsouzen, byl mu udělen zákaz činnosti soudního znalce na 3 roky a peněžitý trest. Bylo dokázáno, že znalecký posudek vypracoval na objednávku MUDr. Dagmar Švecové. 

Omluva Ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti se mi omluvilo za nezákonné trestní stíhání a bylo povinno mi na základě soudního rozsudku zaplatit za nemajetkovou újmu částku 150.000,- Kč.

Křivé obvinění trvalo 6 let + 347 dní.

Omluva České televize

Po skončení vykonstruovaného trestního stíhání jsem podal žalobu na Českou televizi a žádal jsem omluvu za neobjektivní reportáže v pořadu REPORTÉŘI ČT, vysílané díly PŘÁTELSTVÍ ZA MILIONY I. ze dne 12.10.2015, PŘÁTELSTVÍ ZA MILIONY II. ze dne 20.11.2017, PŘÁTELSTVÍ ZA MILIONY III. ze dne 28.1.2019 a PŘÁTELSTVÍ ZA MILIONY – SOUD  ze dne 23.11.2020.

Česká televize (žalovaná) se za podjaté a neobjektivní vysílání omluvit odmítala a začal soudní spor. V průběhu soudního sporu soudkyně opakovaně vyzvala Českou televizi  k jednání o smíru neb konstatovala, že dokazování před soudem teprve probíhá, nicméně z předložených důkazů lze předpokládat úspěch žalobce (P. Severa), jehož míra bude soudem upřesněna dle doložených důkazů a dle svědeckých výpovědí.

Když se s tímto soudním sporem seznámil nový generální ředitel České televize Jan Souček, projevil vůli k řešení soudního sporu smírnou cestou. Nabídl omluvu jménem generálního ředitele České televize.  Tuto omluvu za vysílané reportáže, které nebyly objektivní a poškodily moji dobrou pověst, jsem akceptoval. 

Rozhodl jsem se akceptovat omluvu České televize jménem generálního ředitele zejména proto, že mým cílem bylo, aby Česká televize uznala pochybení a omluvila se – což se stalo. Dále jsem si byl vědom toho, že soudní spor by trval další roky, soudní výlohy by zbytečně platili daňoví poplatníci – z koncesionářských poplatků a zatěžovalo by to nadále soud. Nežádal jsem žádnou finanční satisfakci, žádal jsem omluvu, a to bylo splněno.

Proto jsem považoval za oboustranně smysluplné a logické ve sporu nepokračovat. Myslím si, že v současné vypjaté době je nutno hledat velkorysost a vstřícnost a mít snahu řešit spory při vzájemném respektu. Považuji ale za smutné, že veřejnoprávní médium je ochotno přiznat chybu a omluvit se až pod tlakem soudu

Chybovat je lidské a ani v České televizi nejsou neomylní. Považoval bych za slušnost a samozřejmost, kdyby v případě pochybení byla omluva vyslovena bez jakékoliv výzvy.